5 שווקי חג מולד מרהיבים שאתם חייבים לבקר בהם

חודש דצמבר קרוי באנגלית "העונה הנפלאה בשנה" (The most wonderful time of the year) בזכות אווירת סוף השנה הקסומה, הקישוטים בערים הגדולות של צפון אמריקה ואירופה, האוכל וגם השתייה – יין חם בשלל גרסאותיו בראש בראשונה.

בשנים האחרונות הפך שוק חוג המולד – מסורת מרכז אירופית ארוכת שנים – למוקד משיכה תיירותי מכל הסיבות הנכונות: סיילים שווים בחנות מסביב, אווירה מחשמלת וכאמור – המון יין חם, נקניקיות, צ'יפס ומה לא.

שנייה לפני 2020, בחרנו 5 מקומות מומלצים לבקר בהם בחג המולד. אם לא השנה – לגזור ולשמור לשנה הבאה.

 

 

מינכן

גרמניה היא ארץ האם של שווקי הכריסמס. כמעט בכל עיר ועיירה מתקיימים מדי ערב, החל מסוף נובמבר ועד תחילת ינואר, שווקים בכיכרות המרכזיות של העיר. השווקים היפים והמפורסמים ביותר הם בדרום הארץ, במדינות בוואריה ובאדן-וירטנברג (אבל גם אלו של ברלין והמבורג הצפוניות יפהפיים ומומלצים) – נניח נירנברג, קונסטנץ (בה מתקיימים גם מופעי זיקוקים על האגם שלשפתו היא יושבת) והעיר הימיביניימית וירצבורג. מעל כולם נבחר מדי שנה השוק של מינכן שממוקם במריאנפלאץ – כיכר העיר בה גם יש שוק אוכל נהדר – לאחד הטובים במדינה, אם לא הטוב שבהם. התפריט כולל יין חם – שאפשר להכין גם בבית עם תיונים של תה ! – פרעצל עם חמאה וגבינות, נקניקים ונקניקיות, עוגיות ג'ינג'ר ופנקייקים קטנטנים.

 

פראג

רחובות ערי צ'כיה מתקשטים בעונה זו של השנה בעצי אשוח, אורות מהבהבים ושלל צבעים. ריחות קינמון, הל וציפורן עוטפים את הבירה פראג, שמתגאה בלא פחות מ-6 שווקי חג מולד: בכיכר הגדולה שבעיר העתיקה; בשוק בכיכר הרפובליקה, בכיכר ואצלב, ובכיכר קרול, כשבכולם עשרות דוכנים עמוסים במוצרים צ'כיים מסורתיים ומאכלים אותנטיים – אגוזים קלויים מצופים סוכר למשל. המיוחד ביותר הוא מניפסטו – שוק חורף חדש ומקורה שהוקם בעיר. במקום יוצרים 20 שפים מובילים אוכל רחוב מוקפד – למשל זה האיטלקי של מסעדת צ'יפריאני האגדית מוונציה וניו יורק. בקיצור: לא לפספס.

 

 

וינה

וינה היא מבירות הקולינריה הקלאסיות של מרכז אירופה – וגם בתקופת חג המולד לא מביישת העיר האלגנטית וההיסטורית את המוניטין שלה בתחום. השוק המרכזי בעיר, אחד מ-13, מתקיים בכיכר העירייה וכולל שלל מטעמים. שוק נוסף, בפראיונג (Freyung) מתגאה ב-250 שנות פעילות רצופה באותו מקום ובקונספט שכולו מחווה משחוזרת לעבר המפואר של העיר.

בווינה אוהבים מאד מתוקים שגונבים כאן לנקניקיות את ההצגה – אבל תמיד אפשר לגנוב גם איזה שניצל וכוס יין מקומי מעולה, מחומם או צונן ומבעבע.

 

 

פריז

השוק של בירת אלזס סטראסבור (Strasbourg) וכן שוק השמפניה של בירת החבל ריימס הם המיוחדים ביותר בצרפת. אבל בשנים האחרונות אפשר למצוא שוק כיפי וחמוד גם בעיר האורות – לא רחוק מקניון ותחנת הרכבת של לה דפאנס. בתפריט: מקרונים מוקפדים לצד הצ'יפס המפורסם של צפון המדינה – והגרסה הוונילית והעדינה של היין החם. מומלץ אם אתם בעיר בדצמבר.

 

נצרת  

ואפשר גם בארץ: ביפו ובחיפה מקיימים מדי שנה אירועים לרגל סוף השנה וחג המולד, אבל אין ספק שבירת הגליל שלנו מהווה מוקד לעליה לרגל מדי שנה בזכות ולא בחסד. האווירה חמימה, קסומה ממש, כשהעיר כולה נצבעת באורות ירוקים ואדומים.

בכיכר המעיין שבעיר ממוקם מדי דצמבר אשוח גדול ומקושט ולרגליו דוכנים ססגוניים עם כובעים למזכרת, יין חם וטוויסט מקומי של כנאפה חמה ועתירה גבינה, שבינינו – רק בשבילה כבר שווה להגיע.

 

שני ספלי כריסמס