טקסים ותרבויות- תה ברחבי העולם

סין – טקס התה המקורי

טקס התה הסיני הוא הקדום ביותר מבין טקסי התה ושמור לו מקום מרכזי בתרבות הסינית. על הטקס להתקיים באווירה רוגעת ולהשרות תחושות של שלווה והרמוניה בקרב משתתפיו, כאשר למארח בטקס התה נועד תפקיד מכריע. עריכת טקס התה הסיני מיועדת לשרת מטרות שונות: החל מביטוי של הוקרת תודה או בקשת סליחה וכלה בקירוב לבבות בעת מפגשים משפחתיים או מסיבות נישואין.

 

יפן – מוטיבים של הרמוניה ואסתטיקה

היפנים העלו את הכנת והגשת התה לדרגת אמנות גבוהה במיוחד. לטקס התה היפני חוקים מוגדרים, קפדניים ונוקשים ואסתטיקה בלתי מתפשרת. טקס התה נערך ב"חדר התה", הנמצא בכל בית יפני מסורתי. חדר התה נתפס כאי של שלווה וטוהר, המאפשר לאורחיו להתנתק מן העולם החיצוני ולהירגע. כיום קיימים ביפן שלושה בתי ספר לתה שנוסדו לפני 300 שנה, הממשיכים בהנחלת אמנות התה והאירוח היפניים.

 

רוסיה – סמובר ותה חזק

בראשית המאה ה-17 העניק קיסר סין תיבות תה כמתנה לצאר הרוסי. כך הפכה שתיית תה למקובלת ברוסיה כ- 100 שנה בטרם הגיע התה לשאר מדינות אירופה. במרכז טקס התה הרוסי נמצא הסמובר. הסמובר, מיכל מתכת לחימום מים, קיים כמעט בכל בית והוא חלק מסמלי התרבות הרוסית. תושבי רוסיה נוהגים לשתות תה לאורך כל שעות היום: בזמן ארוחות, לאחריהן ובעיקר בעת מפגשים חברתיים ומשפחתיים.

 

הודו- תעשיית ענק ובורסות תה

תעשיית התה בהודו החלה לפרוח במאה ה- 19, וכיום היא אחד הענפים המשגשגים והמשפיעים ביותר על כלכלת המדינה. ברחבי הודו קיימות 6 בורסות תה מרכזיות. עם סוגי התה ההודי נמנים תה אסאם הפופולארי ותה דארג'ילינג, הנחשב לאחר מסוגי התה הטובים בעולם. ההודים נוהגים לשתות תה שחור עם חלב, מנהג אנגלי שנותר שריד מן התקופה הקולוניאליסטית במדינה.

 

בריטניה – תה בחלב

הבריטים נמנים עם צרכני התה הגדולים בעולם. תה מצוי בלב חיי החברה בבריטניה מזה דורות והתה נחשב כמשקה הלאומי של בריטניה. במהלך המאה ה- 18 היווה התה מוקד למאבקים חברתיים – מעמדיים בממלכה הבריטית: ויכוחים עזים ניטשו סביב שאלת אישור או איסור שתיית תה על בני המעמד הנמוך ועל נשים. במאה ה- 19 נשכחו המחלוקות ושתיית תה הפכה לנחלת הכלל. שתיית תה שחור הייתה מקובלת מאוד בבריטניה והבריטים הם שייסדו את מנהג תה המנחה. בריטניה נמצאת במקום השני בעולם (לאחר אירלנד) בכמות צריכת התה, עם צריכה ממוצעת של 3.5 – 4 כוסות בממוצע ליום לאדם.