8 התצפיות הכי יפות בגליל

הרים מיוערים, רכסים אינסופיים, שמיים נפרשים מעל, צמחיה עשירה, נשרים חגים מעל הצוקים, והניחוח הזה שיש רק בגליל: שילוב של אדמה, בושם שיחי תבלין גליליים ואוויר צלול. הטבע הגלילי ללא ספק ממכר וקורא לחזור אליו שוב ושוב.

 

טבע מרהיב מובטח: מספיק לעצור בצד הדרך, בין אם אתם בכביש או בדרך עפר, בדרך נופית או במצפור בלב היער. אל תשכחו שמיכת פיקניק ופק"ל תה – גזיה, מעט סוכר, כפית לערבוב, כוסות ושקיקי התה האהובים עליכם. את כל השאר יספק הנוף המרהיב שמסביב.  הנה חלק קטן (מאוד) מנקודות התצפית הגליליות המרהיבות, שמחכות שתגלו אותן:

 

מבצר יחיעם

אחד המקומות היפים ביותר בגליל לצפות מהם בשקיעה, הוא ראש מבצר יחיעם. המבצר, שנמצא ליד קיבוץ יחיעם, נבנה באמצע המאה ה- 18 כמצודת גיבורים. טיול בין חומות המבצר הוא חוויה רומנטית במיוחד, שסוחפת את הדמיון למחוזות של אבירים ונסיכות, על רקע נופי הגליל המערבי עוצרי הנשימה. המבצר הוא כיום גן לאומי מוכרז, ומתקיימים בו גם סיורים מודרכים הכוללים סיפורים היסטוריים מרתקים, אירועים ופסטיבלים.

איך מגיעים?

מנהריה פונים לכביש מס' 89 ופונים בצומת געתון ימינה, לכיוון קיבוץ יחיעם.

 

מצפה לאודרמילק

אזור בקעת בית נטופה מספק את אחת החוויות הגליליות הקלאסיות. הטבע הפראי, הנוף המרהיב, האויר הגלילי המיוחד, עדרי הצאן הרועים בין הסלעים וניחוח האדמה הגלילית המשכר. התצפית על בקעת בית נטופה ורכס הרי יטבת המתנשא מעליה, היא אחת המרהיבות בגליל, ובכלל. בהמשך הכביש נמצאת נקודת תצפית נוספת ששווה עצירה: מגדל התצפית של מצפה נטופה.

איך מגיעים?

נוסעים בכביש מחלף הסוללים–צומת גולני (כביש 77) ופונים צפונה בכביש המוביל ליישוב בית רימון. כ-100 מ' לפני  שער היישוב בית רימון, פונים לדרך הנוף הר תורען (כביש הררי המספק נוף עוצר נשימה לכל אורכו), המובילה אל המצפור.

 

מצפור אלוני בית קשת

תצפית מזווית לא שגרתית על  נופי התבור, הגלבוע והגליל התחתון, ועל הפארק שיוצרים אלוני התבור של יער בית קשת. מצפור אלוני בית קשת נמצא בצידה של אחת הדרכים היפות באזור הצפון- דרך נוף יער בית קשת, שלאורכה נקודות רבות שמזמינות עצירה והתרגעות בלב הטבע הפראי העוטף מכל עבר.

איך מגיעים?

מכביש עפולה-צומת גולני (כביש 65) פונים לכביש הגישה לקיבוץ בית קשת. לפני שער הקיבוץ פונים ימינה לדרך עפר טובה, על פי השילוט המכוון ליער בית קשת. מגיעים לדרך הנוף, נוסעים ימינה ומגיעים לנקודת התצפית.

 

הר יבנית, יער ביריה

לא הרחק ממצודת ביריה נמצאת נקודת תצפית מרהיבה אל הנוף המרהיב של הרי נפתלי, בקעת החולה עד הכנרת, הגולן והחרמון. סמוך מאוד לנקודת התצפית נמצאים קבריהם של חכמי תלמוד נודעים, המשרים אוירה רוחנית על המקום. בשעות אחר הצהריים השמש מאירה מזרחה וצובעת את הנוף הפלאי בגווני זהב.

איך מגיעים?

ממצודת ביריה נוסעים בכביש מזרחה עד לשער בסיס צבאי. לפני שער הבסיס פונים שמאלה בדרך עפר קצרה המתעקלת ימינה ומגיעה לנקודת התצפית, השוכנת בצד שתי אנטנות בולטות.

 

מערת הקשת, הגליל המערבי

הגליל המערבי נראה יפה מתמיד כאשר משקיפים עליו דרך הקשת של המערה הענקית והפתוחה, דרכה נפרשים ההרים הירוקים עד למפרץ חיפה ורצועת החוף, מגובה 322 מ"ר מעל פני הים.

איך מגיעים?

נוסעים מזרחה בכביש הצפון (899). בצומת אדמית פונים שמאלה (צפונה) ועולים עם הכביש. אחרי כ- 3 ק"מ פונים ימינה לדרך עפר עם שילוט ל"שביל אמיר". חונים בחניון המרווח וצועדים ברגל אל התצפית.

 

הר ארי, בית ג'ן

אחד המקומות המושלמים לתצפית מים אל ים נמצא בגובה 930 מ"ר ומספק מראה מרהיב מימת כנרת ועד הים התיכון, כאשר בתווך הרכסים המרשימים של הגליל התחתון, נצרת, כפר תבור והגלבוע.

איך מגיעים?

נוסעים לבית ג'ן בכביש 864. בשער הכניסה לכפר, במזלג הדרכים, בוחרים בדרך הימנית. אחרי 300 מטרים מגיעים לצומת T ופונים ימינה. נוסעים עד כיכר עץ הזית, ומשם ימינה עד ההר.

 

שביל אוהד, נופית

השביל הסובב את היישוב הקהילתי נופית שבגליל התחתון נקרא על שמו בן הישוב, אוהד זך, שנפל בלבנון. השביל, המסומן בסימון כחול, מתפתל לאורך כשלושה קילומטרים של מצפורי נוף יפיפיים המשקיפים אל נחל ציפורי והרי נצרת ועד הכרמל, עם ספסלי ישיבה עליהם תוכלו לשבת בנחת ולהתרווח מול ההרים, הטבע והשמיים האינסופיים. השביל הקסום מסתיים במדרגות המובילות אל תוך היישוב ואל נקודת ההתחלה.

איך מגיעים?

מכביש 75 (חיפה-נצרת) פונים בצומת אלונים לכביש 7513 ונוסעים כ-10 ק"מ עד ליישוב נופית. בכניסה ליישוב פונים ימינה בכיכר הראשונה, ושם יש שילוט לכניסה לשביל.

 

בקעת בית הכרם

בגליל העליון המערבי, נמצא האזור ההררי של תפן, המשקיף על נוף של רכסים ירוקים אינסופיים, ואדיות ויערות. אחת מנקודות הנוף היפות ביותר באזור ממוקמת ליד הישוב מצפה לבון. מתצפית הנוף נפרשת בקעת בית הכרם, המהווה את נקודת ההפרדה בין הרי הגליל העליון לגליל התחתון. הנשרים החגים ממעל וסוגי הצמחייה המגוונים, הופכים את החוויה כולה לעוצרת נשימה.

איך מגיעים?

נוסעים בכביש 854, מגיעים לצומת לבון, פונים ימינה לכיוון הישוב מצפה לבון ומחנים את הרכב מיד אחרי הפניה.

 

ובינתיים… עד שתגיעו אל הגליל, אתם מוזמנים להרתיח מים, להוסיף מעט סוכר ולטבול תיון לימונית לואיזה מליסה מסדרת ניחוחות הגליל. עצמו עיניים, שאפו את ניחוחות הגליל אל קרבכם ואנו מבטיחים שלרגע אחד לפחות, תוכלו לראות לנגד עיניכם את הנופים עוצרי הנשימה של הגליל, ולהתבשם בניחוחותיו המיוחדים.