נענע וחברים

7 צמחי תבלין שקל לגדל בבית

נענע

הנענע הוא צמח רב-שנתי הכולל 30 מינים שונים, מתוכם ארבעה שגדלים בישראל. מין הנענע התרבותי שנפוץ בגינות הוא נענע משובלת. לצמח הנענע ריחות וטעמים יחודיים והוא משמש לבישול, הכנת סלטים וחליטת תה.גם בגינת הפרי יש לצמח הנענע השפעה חיובית, השמנים האתריים המופרשים לאויר מרחיקיםמזיקים כמו כנימות, פשפשים וחרקים קטנים. גידול נענע הוא פשוט מאוד, צמח הנענע אוהב הרבה שמש והשקיה יציבה. ניתן לגדל את צמח הנענע בעציץ קטן או באדמת הגינה.

 

זוטה לבנה

שיח רב שנתי בעל ריח חזק וטעם מיוחד, עלי הזוטה לבנה משמשים בעיקר לחליטות תה אך גם כתוספת תיבול יחודית לסלטים, מרקים ולתבשילים שונים. זוטה לבנה נחשבת לצמח שתלטן ולכן הכי מומלץ לגדלה בעציץ או אדנית בכדי שלא תשתלט על חלקים גדולים מהגינה.

ניתן לשתול זוטה לבנה בכל ימות השנה, הצמח אוהב חום ויגדל באופן אופטימלי בתנאי שמש מלאה. מדובר בצמח חזק שגדל באיזורים מדבריים וכמעט אינו מצריך טיפול.

 

ריחן (בזיליקום)

שיח תבלין רב-שנתי המשתייך למשפחת השפתניים, יחד עם צמחי תבלין נוספים כמו נענע, מרווה וקורנית. בדומה להם, גם הריחן משמש אותנו רבות במטבח וטעמו משתנה (בהתאם לזן) בין חריף למתוק.

גידול ריחן הוא מומלץ מאוד, כיוון שריחן הוא קל מאוד לגידול ולאחר מכן נעשה בו שימוש רחב. קיימים מספר זנים של ריחן הניתנים לגידול, כאשר הריחן האיטלקי הוא המוכר והנפוץ שבהם. ניתן לגדל ריחן גם בעציץ, אך יש לשים לב שהריחן ייחשף לשמש כמעט מלאה (קיימת רגישות לקרה) ולהקפיד על השקייה מרובה.

 

רוזמרין

שיח ירוק-עד רב-שנתי בעל פרחים קטנים בצבע כחול, לבן וורוד,  אפשר לשלב את שיח הרוזמרין בקלות בכל גינה או בעציץ גדול. לרוזמרין הרפואי מספר זנים הנבדלים בצבעי הפרחים, בטעם ובריח.

שיח רוזמרין המגודל בתנאים טובים דורש מרחב מחיה לא קטן ביחס לשאר צמחי התבלין ולכן מומלץ לשתול אותו רק בגינות מרווחות, גובה השיח נע בין 1.5 ל 2 מטרים ורוחבו גם. הרוזמרין מסתגל מהר לרוב תנאי הגידול והוא יהנה מאיזור שטוף שמש. שמן האתר שמופץ משיח הרוזמרין דוחה מזיקים נפוצים כמו כנימות עלה, כינים, פשפשים, תריפסים ועוד.

 

לואיזה לימונית

לואיזה לימונית הינה צמח רב-שנתי בעל ריח וטעם לימוני חזק שניתן לגידול כמעט בכל מקום. עלי הלואיזה משמשים בעיקר לחליטת תה, אך ניתן גם לשלב את הלואיזה כתוספת נהדרת לתבשילים, סלטים וקינוחים. לואיזה לימונית אוהבת חום ושמש ישירה ולכן חשוב למקמם את הצמח במקום בו יהיה חשוף לשמש מלאה ברוב שעות היום.
מומלץ לשתול את שיח הלואיזה באביב או בתחילת הקיץ ובמרחק של לפחות כמטר אחד מצמחים אחרים. את צמח הלואיזה לימונית מומלץ לגדל באדמה או בעציץ גדול.

 

אורגנו

שיח קטן ירוק-עד הפורח בסתיו עם קבוצות של פרחים קטנים וורודים.
אפשר להשתמש בעלי האורגנו כתבלין טרי או מיובש להכנת סלטים, תבשילים, מאפים, תיבול דגים ובשרים. שיח האורגנו מגיע לגובה 50 ס"מ ואפשר לגדל אותו בקלות באדנית או באדמה. הוא אוהב הרבה שמש ישירה והשקיה סדירה.

 

קורנית (טימין)

בן-שיח רב-שנתי הניתן לגידול בערוגה או בעציץ קטן. מומלץ להשתמש בקורנית כתיבול לתבשילים וסלטים, אנטיפסטי ומאפים. הקורנית אינה דורשת שטח מחייה גדול והיא מפיצה ניחוחות ארומטיים בסביבתה. את הקורנית ניתן לשתול בערוגה, אדנית  או בעציץ קטן

 

צרור של צמחי תבלין שונים