גידול והפקת תה

צמח התה

שיח התה הוא צמח ירוק עד ממשפחת הקמליות; שמו המדעי הוא "קמליה סיננזיס" (Camellia Sinensis) ומקורו בסין, טיבט וצפון הודו. לשיח התה עלים בשרניים בצבע ירוק כהה וגזע עבה וחזק. פרחי התה פורחים בצבעים לבן או ורוד וריחם עדין.
ברחבי העולם קיימים כ- 200 זנים שונים של צמח התה.

תנאי גידול התה

צמח התה זקוק לאקלים חם ולח. הוא גדל בטווח טמפרטורה שנע בין 10C-30C , באזורים הנהנים מכמות משקעים ממוצעת של 2000 מ"מ בשנה ובגובה שבין 600 – 2000 מטרים מעל פני הים.
צמח אם שנבחר בקפידה משמש ליצירת שתילי תה חדשים. השתילים הרכים מתפתחים במשך עשרה חדשים במשתלה, המגנה עליהם מפני פגעי מזג האוויר. לאחר שהתחזקו, ממשיכים צמחי התה להתפתח בשטחי גידול פתוחים, אך מוגנים בצילם של עצים רחבים.

קטיף תה

קטיף התה מתבצע גם כיום בשיטה המסורתית: את עלי התה קוטפים באופן ידני והם נאספים לסלים רחבים המונחים על גבם של קוטפי התה. הקטיף הידני מבטיח כי רק העלים הטובים ביותר של צמח התה ילוקטו וישמשו להפקת תה. במדינות אסיה - עונת קטיף התה נפתחת עם תחילת האביב ונמשכת ממאי ועד אוגוסט. באפריקה – קטיף תה נמשך כל השנה.
יבול התה הראשון בכל שנה זוכה לכינוי "תה חדש" והוא עשיר בטעמים ובארומה.
בתהליך עיבוד התה משתמשים בניצן הצמח ובשני עלים צעירים בלבד.
פרחי התה נקטפים אף הם, מיובשים ומשמשים להוספת ארומה לתערובת התה.

הפקת תה

טעות רווחת בקשר לתה היא הסברה שסוגי התה השונים- תה שחור, תה לבן, תה ירוק- מקורם בצמחי תה שונים. למעשה, כל סוגי התה מופקים מאותו צמח וההבדלים ביניהם נעוצים בתהליכי העיבוד בעת הפקת התה.
עלי התה הנקטפים מכילים 80% נוזלים, בעוד התה הנמכר לצרכן מכיל פחות מ- 10% נוזלים.
שלב חיוני הקיים בתהליכי ההפקה של כל סוגי התה הוא שלב ייבוש העלים, שנועד להפחית את מידת הלחות בעלים ולייצב ולשמר את עלי התה.

תה שחור

ייבוש 1: עלים שנקטפו משיחי התה נפרשים על גבי מחצלות לאידוי תחת השמש. דרך נוספת לייבוש העלים היא באמצעות הזרמת אוויר חם. בשלב הייבוש מאבד העלה כ-60% מתכולת הלחות שלו.
גלגול: גלגול העלים נועד לשחרור הנוזלים המצויים בעלה, כדי לאפשר את תחילת תהליך התסיסה והחמצון של עלי התה.
תסיסה: בתהליך התסיסה של עלי התה, אנזימים הקיימים בתוך העלים נקשרים אל החמצן שבאוויר. תהליך זה גורם להשחרת העלים והוא יוצר את הטעם האופייני של התה. התסיסה מתבצעת באמצעות הזרמת אויר לח לעלים. שלב התסיסה אורך כ- 3 שעות.
ייבוש 2: ייבוש נוסף חיוני כדי לעצור את תהליך החמצון. בתום התהליך מתקבל מוצר עמיד ויציב.

תה ירוק

ייבוש 1: לאחר קטיף התה, העלים מפוזרים על גבי מגשי במבוק ומיובשים תחת קרני השמש במשך מספר שעות. דרך נוספת לייבש העלים היא באמצעות הזרמת אויר.
קלייה: עלי התה "מוקפצים" במחבתות קלייה חמות כדי לאדות מהם לחות נוספת.
גלגול: העלים מגולגלים באופן ידני.
ייבוש 2: עלי התה מוחזרים למחבתות לייבוש נוסף ולעיתים גם לגלגול נוסף, שנועד להקנות להם את צורתם הסופית.
הפקת תה ירוק איננה כוללת את שלב התסיסה. ללא תהליך החמצון שמתרחש בעת התסיסה, שומרים עלי התה על צבעם המקורי ועל טעמם העדין.

תה לבן

קטיף העלים: ניצני התה נקטפים בטרם פתיחתם.
ייבוש: הניצנים הסגורים מיובשים תחת קרני השמש.
תהליך ההפקה של התה הלבן אינו כולל את שלב הגלגול ושלב התסיסה. העלים העדינים כמעט ואינם מעובדים כדי לשמור על הטעם המקורי והרענן של צמח התה. תה לבן מופק בכמויות קטנות והוא יקר מאד.

תה אולונג

הפקת תה אולונג זהה כמעט לחלוטין לתהליך הפקת תה שחור, למעט שלב תסיסה קצר יותר, המשפיע על טעמו של תה האולונג, שאיננו עז כטעמו של התה השחור. תה אולונג יקר מאד.

חליטות צמחים ופירות

חליטות צמחים ופירות מורכבות משילובים שונים של צמחים ופירות טבעיים ומכילות: עלי כותרת, גבעולים, שורשים, פירות, עשבי תיבול וניצנים. תערובות החליטות אינן מכילות קפאין או תוספות סוכר ומתיקותן נובעת מהסוכר הטבעי המצוי בפירות.

חליטת רויבוש - תה אדום

שיח הרויבוש התגלה במאה ה- 17 בדרום אפריקה ע"י שבטים מקומיים באזור קייפטאון. שבטים אלו השתמשו בכל חלקי צמח הרויבוש כדי להפיק משקה מרענן, ארומטי ובעל סגולות מרפא. במהלך הייבוש מקבלים עלי הצמח גוון חום – אדמדם ומכאן נגזר השם רויבוש – "שיח אדום". בדומה לסגולות התה הירוק, גם צמח הרויבוש עשיר בויטמינים, במינרלים ובאנטיאוקסידנטים, התורמים להורדת הסיכון ללקות במחלות כרוניות רבות. חליטת רויבוש מסייעת גם לפעולת העיכול, ומקלה במקרים של צרבת ובחילה. חליטת רויבוש אף היא נטולת קפאין.